Aby dzieci czuły się bezpiecznie, a rodzice byli spokojni - BEZPIECZNE SHELLKI

W 10 szkołach podstawowych Gminy Zabierzów realizowany jest projekt Bezpieczne SHELLKI. Inicjatorem akcji jest SHELL Polska Sp. z o.o. Oddział w Zabierzowie, który do współpracy zaprosił gminę Zabierzów i Policję w Zabierzowie.

 

W I etapie realizacji projektu, określono miejsca szczególnie niebezpieczne dla dzieci w okolicach szkoły, a w kolejnym etapie podjęte będą działania w kierunku poprawy bezpieczeństwa drogowego na terenie naszej Gminy. W ramach współpracy, firma SHELL wyposaża też nasze szkoły w różnorodny sprzęt, za co serdecznie dziękujemy.

Realizacja programu rozpoczęła się w 2012 r. i jest kontynuowana w każdym roku szkolnym.

Szkoły w ramach swoich działań wychowawczych realizują edukację dla bezpieczeństwa, a projekt Bezpieczne SHELLKI wpisuje się doskonale w te działania szkół, znacznie je uatrakcyjniając. W projekt włączeni są też rodzice, aby i oni jako uczestnicy ruchu drogowego dawali przykład prawidłowych zachowań swoim dzieciom.

 

Jesień, to znacznie wydłużony okres zmroku, piesi są bardzo mało widoczni na drodze szczególnie kiedy ubrani są w ciemny strój, nie mają elementów odblaskowych, a do tego warunki atmosferyczne pogarszają widoczność. Musimy też pamiętać, że żaden pojazd nie zatrzyma się w miejscu! Zwiększa się w tym okresie ilość wypadków z udziałem pieszych i rowerzystów, potwierdzają to statystyki policyjne. Tylko w 2011 r. w wypadkach drogowych zginęło 102 dzieci w wieku 0 do 14 lat, a rannych zostało 4414.

Zajęcia z dziećmi mają charakter warsztatowy i odbywają się w miasteczku ruchu drogowego sfinansowanym ze środków firmy SHELL i  zorganizowanym w budynku. W warsztatach uczestniczy zawsze policjant- dzielnicowy oraz 2 przedstawicieli firmy SHELL, którzy prowadzą zajęcia. W ramach zajęć dzieci poznają zasady „lewo- prawo” na drodze, bezpiecznej zabawy, poprawnego przechodzenia przez jezdnię po pasach ze światłami i bez, przechodzenia przez jezdnię w obecności policjanta kierującego ruchem, przechodzenia w miejscach gdzie nie ma pasów, wysiadania i wsiadania do autobusów, wychodzenia zza pojazdu, zachowania podczas wypadku, uczą się numerów telefonów alarmowych i ich prawidłowego wykorzystania (m.in. podawania zwięzłych informacji).

Formy i metody zajęć są dla dzieci bardzo ciekawe, angażują wszystkie dzieci, udział dzieci w poszczególnych elementach zajęć jest nagradzany w różny sposób, co znacznie motywuje je do udziału i dyscypliny. Każdy etap projektu kończy się dla dzieci konkursem plastycznym z nagrodami.

 

Działania szkoły zintegrowane z realizacją projektu, zwiększą świadomość i bezpieczeństwo naszych dzieci i ich rodziców jako pieszych, rowerzystów i pasażerów.

 

Jesteśmy wdzięczni Pracownikom firmy SHELL Polska Sp. z o.o. Oddział w Zabierzowie oraz Policjantom z Komisariatu Policji w Zabierzowie, za bardzo rzetelną i profesjonalną współpracę przy realizacji projektu Bezpieczne SHELLKI.

                                                                                    Janina Wilkosz

Kontakt:

Gminny Zespół Ekonomiczno-Administracyjny Szkół
w Zabierzowie
ul. Kolejowa 15
32-080 Zabierzów

fax.: 12 285-40-74

12 285-15-62

Masz pytania? Zadzwoń!

Ta strona korzysta z ciasteczek (cookies). Dowiedz się więcej