Badanie wad postawy uczniów klas drugich szkół podstawowych

Fundacja Na Rzecz Rozwoju Ośrodka Rehabilitacji Narządu Ruchu „Krzeszowice” SANUS i Powiat Krakowski wspólnie z Ośrodkiem Rehabilitacji Narządu Ruchu w Krzeszowicach, ponownie zaprosili nasze dzieci z klas II Szkół Podstawowych do nieodpłatnych badań wad postawy. Badania postawy dzieci w naszej Gminie odbywają się w październiku i listopadzie. Do przeprowadzenia badania niezbędna jest zgoda rodziców.

Kolejnym etapem projektu jest kontrola w poradni specjalistycznej, kwalifikacja dzieci do zajęć rehabilitacyjnych w ośrodkach leczenia narządu ruchu, gimnastyka korekcyjna w szkole i indywidualne ćwiczenia w domu.

W poprzednim roku szkolnym zbadano 686 dzieci z terenu Powiatu Krakowskiego (296 dziewczynek i 390 chłopców) urodzonych w latach 2008-2009.

U 96,94% dzieci stwierdzono nieprawidłowości wymagające gimnastyki korekcyjnej i kontroli w poradni specjalistycznej.

Zbadane wady postawy to wyraźne asymetrie tułowia, łopatek, kątów talii, miednicy, barków, deformacje klatki piersiowej, znaczne deformacje podudzi i stóp, nadwaga lub otyłość, zaburzenia fizjologiczne krzywizn kręgosłupa (płaskie lub okrągłe plecy, hiperlordoza lędźwiowa).

Wyniki badań wskazują, że 329 dzieci z grupy badanej ma objawy niskostopniowej, rozpoczynającej się skoliozy, 103 dzieci ma deformacje klatki piersiowej, 29 dzieci ma kręcz szyjny, 292 dzieci ma przykurcz mięśni kulszowo-goleniowych, 195 dzieci ma rozwiniętą skoliozę, a u 123 dzieci stwierdzono nadwagę lub otyłość.

Wyniki badań są przekazywane rodzicom, od których zależy czy dziecko będzie objęte właściwą, specjalistyczną opieką i rehabilitacją, a także czy aktywnie będzie spędzać wolny czas i racjonalnie się odżywiać.

Lepiej zapobiegać niż leczyć- uczestnictwo dzieci w zajęciach ruchowych, zminimalizowanie pracy z komputerem i innymi środkami przekazu, zajmowanie prawidłowej pozycji siedzącej przy jedzeniu, odrabianiu lekcji, oglądaniu telewizji itp., systematyczne badanie wad postawy i rehabilitacja we wczesnym okresie wykrycia wady postawy, pozwoli na komfortowe życie w wieku dorosłym.

Kontakt:

Gminny Zespół Ekonomiczno-Administracyjny Szkół
w Zabierzowie
ul. Kolejowa 15
32-080 Zabierzów

fax.: 12 285-40-74

12 285-15-62

Masz pytania? Zadzwoń!

Ta strona korzysta z ciasteczek (cookies). Dowiedz się więcej